Rolety zewnętrzne

Swoją popularność zawdzięczają coraz to nowocześniejszym rozwiązaniom, które gwarantują ochronę przeciwsłoneczną, antywłamaniową, czy też wyciszenie pomieszczeń od hałasu z zewnątrz. Są wytrzymałe na ich ciągłe używanie, jak i odporne na wpływ warunków atmosferycznych.

Zalety rolet zewnętrznych jest co najmniej kilka:
  • Ochrona akustyczna – ze względu na swoją budowę oraz miejsce montażu, rolety pozwalają obniżyć hałas, który dochodzi do nas z zewnętrz (różnica może wynieść nawet 10 dB!). Jest to więc doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy mieszkamy w dość głośnej okolicy.

  • Zaciemnienie – rolety zewnętrze pozwalają nam całkowicie odizolować się od promieni słonecznych. Dzięki temu wewnątrz jest całkowicie ciemno.

  • Efektywność energetyczna – straty cieplne w domu, w którym zostały zamontowane rolety zewnętrzne, zostają znacząco ograniczone, co oczywiście przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Jest to możliwe dzięki specjalnemu pancerzowi rolet, który jest wypełniany materiałem izolacyjnym.

  • Chłodniejsze lato – ze względu na możliwość odizolowania wnętrza domu od promieni słonecznych, rolety ograniczają również nagrzewanie się pomieszczeń w lecie, my zaś możemy liczyć na prawdziwą ulgę w szczególnie słoneczne dni.

  • Rozwiązanie antywłamaniowe – rolety zewnętrzne stanowią naprawdę trudna do pokonania barierę, dzięki czemu chronią nasz dom przed próbami włamania. Co ważne, na rynku dostępne są specjalne modele antywłamaniowe, które są wyposażane w rygle i zamki.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne naokienne.

Skrzynka rolety montowana jest bezpośrednio we wnęce okiennej, dlatego nie musimy martwić się specjalnie zabrudzeniami. Montujemy ją bezpośrednio pod nadprożem do górnej ramy okna, a prowadnice do bocznych profili okna. Jednocześnie kaseta zasłania nieco światła, toteż w przypadku zainstalowania takich rolet na niewielkich oknach, do środka może padać zbyt mała ilość światła.

Rolety zewnętrzne nakładane lub inaczej nadstawne.

Ze względu na całkowite chowanie rolet w ścianie, mogą one być założone tylko w przypadku wymiany okien lub podczas ich montażu na nowym budynku. Dlatego też już podczas projektowania otworów domu należy je uwzględnić. Jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względów estetycznych. Okna muszą być odpowiednio niższe, zmniejszone o wysokość kasety rolety.

Rolety zewnętrzne podtynkowe.

Jaka sama wskazuje, są zakładane w elewacji budynku, toteż należy się na nie decydować jeszcze na etapie budowy domu, ponieważ potrzebny jest specjalny kształt nadproża lub warstwa ocieplenia. W ten sposób kaseta jest niewidoczna na elewacji. Podobnie jak w przypadku modeli nakładanych, nie psują ogólne prezencji budynku.